Down to content

Üstyapı Optimizasyonu

Geleneksel, genelde zahmetli kısıtlayıcı üstyapı dizayn metotları ve yol inşaat uygulamaları üstyapı mühendisleri, taşeronlar ve işverenler için çok büyük zorluklar oluşturmaktadır. Yol inşaat bütçeleri, giderek artan bir şekilde daha az paraya daha fazla değer ve performans elde etme baskısı altındadır.

"Tipik üstyapı kesiti" kullanarak montaj yapılması problem oluşturan bir uygulama olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Tesis, işçilik ve malzeme kaynakları için istenilen özellikler süreli sözleşmeli programlar ile birlikte zorluk oluşturabilmektedir. Otoyol ağı üzerindeki daha fazla artan trafik yüklerinden dolayı fazladan risk olmasına, zaman ve paraya mal olmasına neden olmaktadır. Dayanıksız üstyapı, daha az bakım bütçesi ve daha çok artan malzeme maliyetleri de diğer sorunlar arasında sayılabilir.

Bu konulardan dolayı otoyol mühendisleri, kendi projelerini değerlendirmek için kullandıkları geleneksel stratejilerinden değer-mühendisliği alternatiflerine yönelmişlerdir. Ayrıca, daha çok artan sayıda otoyol mühendisi Tensar TriAx® geogridlerini kullanan Tensar Spectra® Üstyapı Optimizasyon Sistemini üstyapı dizaynı ve inşaat tekniklerini optimize etmek için kullanmaktadır.

Spectra Sistemi, Tensar TriAx geogrid ile agrega dolgusunu birleştirerek mekanik olarak stabilize edilmiş katman (MSL) oluştururken geleneksel bağımsız agrega katmanından daha kuvvetli ve dayanıklı olmaktadır. Gelişmiş yapısal özellikleri sayesinde MSL, dizayn yapanlara tüm üstyapıdan daha fazla performans elde etmelerini sağlamaktadır. Bu sayede, daha ekonomik inşaat yapılabilir, daha az risklidir, gelişmiş performanslıdır, daha az atık oluşur ve daha uzun ömre sahip olur.

Tensar Spectra Pavement System


Spectra Üstyapı Optimizasyon Sistemi ile dizayn edilen Üstyapı aşağıdakileri sunmaktadır:

  • Mekanik olarak stabilize edilmiş katmanın geliştirilmiş performansı sayesinde belirgin şekilde üstyapının ömrü uzatılır
  • Üstyapı katmanın konfigürasyonun optimizasyonu sayesinde inşaat maliyetleri düşürülmektedir
  • Optimize edilmiş ömür döngüsü maliyetleri ve maksimum toplam değer
  • Agrega, asfalt miktarlarında ve buna bağlı inşaat programlarında azalma sağlanmaktadır

Need help?