Down to content

Demiryolu Hattı Desteklenmesi

Dünyanın heryerindeki demiryollarında hız sınırlamasına ve pahalı trafik kesici bakım işlemlerine yol açan nedenlergenelde kötü hat geometrisi ve yerinden oynayan demiryolu hattıdır.  Fakat, Tensar teknolojisi demiryolu bakımını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bunun nedeni de İngiltere de Network Rail ve dünyaki Ulusal Demiryolu Kurumları tarafından onaylanan çok geniş bağımsız araştırmalar ve geliştirmelerdir. Özellikle geniş açıklıklı Tensar TriAx TX190L geogrid, balastın yatay hareketini limitleyerek yerinde kilitler ve hattın yerinde durmasını sağlamaktadır.


Nasıl faydalanabilirsiniz

Geleneksel demiryolu hattı inşaatına göre mekanik olarak stabilize edilmiş balast şunlara sahiptir:

  • Hat geometrisini daha uzun süre korumaktadır
  • Balast oturma oranını azaltmaktadır
  • Balast bozulmasından dolayı bakım ihtiyacını azaltmaktadır
  • Bakım aralığını yaklaşık üç kat arttırmaktadır
  • Balastı 20 seneden fazla süre stabilize etmektedir

Yeni hatlar

Zayıf veya değişken zemin üzerine yeni hat inşaatında Tensar TriAx geogridleri, granül alt-balast katmanlarını mekanik olarak stabilize etmektedir ve kalınlığını üçte bir oranında azaltmaktadır. Ayrıca Tensar geogrid sistemleri, mesnet temellerinin toprak güçlendirmesini sağlamaktadır.

Nasıl faydalanabilirsiniz

Geleneksel demiryolu hattı inşaatına göre mekanik olarak stabilize edilmiş alt-balast şunlara sahiptir:

  • Aynı taşıma kapasitesini elde eden alt-balasta göre inşaat süresini ve maliyetlerini azaltmaktadır
  • Daha az zemin hafriyatı olmaktadır ve sonuçta daha az atık ortaya çıkmaktadır
  • Daha az malzeme kullanımı sayesinde sürdürebilir çözümler sunmaktadır

Hat Bakımı ve Yenileme

Tensar teknolojisi demiryolu bakımını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bunun nedeni de İngiltere de Network Rail ve dünyaki Ulusal Demiryolu Kurumları tarafından onaylanan çok geniş bağımsız araştırmalar ve geliştirmelerdir.

İki temel Demiryolu uygulaması

Demiryolu yatağının stabilizasyonu ve hat güzergahının korunması için Tensar geogridler iki farklı şekilde kullanımı vardır:

  • Geniş açıklıklı TriAx TX190L geogrid ile balast katmanının güçlendirmesiyle balast deformasyonu ve hat oturması azaltılmaktadır ve bakım aralıklarının düşürülmesiyle hizmet ömrü süresince büyük kazanımlar olmaktadır.
  • Demiryolu-Temel-Desteği ile Tensar TriAx geogridler alt-balast katmanını stabilize etmektedir, yumuşak alt tabaka üzerinde taşıma kapasitesini arttırmaktadır, alt-balast katmanın kalınlığının azaltmaktadır, zaman, maliyet ve karbon tasarrufu sağlamaktadı.

Need help?